רצח רבין, הקשר היפני

חוץ מהתאריך אין הרבה קווי דימיון בין רצח הארה טקאשי ב-4 בנובמבר 1921 לבין רצח ראש ממשלת ישראל ב-4 בנובמבר 1995.
הארה טקאשי, ראש ממשלת יפן 1918 – 1921
הארה טקאשי, ראש ממשלת יפן 29 בספטמבר 1918 – 4 בנובמבר 1921 מקור

אם לא ידעתם, אז ב-4 בנובמבר נרצח ראש ממשלה… ביפן. זה קרה ב-1921 כאשר פועל רכבות בשם קונאיצ’י נקאוקה, שהוגדר כלאומן, דקר למוות את ראש ממשלת יפן הארה טקאשי.

שלושה דברים למדתי על הארה טקאשי בויקיפדיה: הוא ראש הממשלה הראשון של יפן שלא גדל בקהילות האצולה אלא בא ממשפחה “פשוטה”; הוא ראש הממשלה הראשון של יפן שייצג את המפלגה הגדולה בפרלמנט ולא מונה משורות האצולה, הבירוקרטיה או הצבא; והוא היה ראש הממשלה הנוצרי הראשון של יפן.
בדרך למשרה הרמה טקאשי עבר שורה של תפקידים אזרחיים. לתפקיד בו מצא את מותו הוא נבחר בעקבות ‘מהומות האורז’ ביפן, שאילצו את הממשלה להתפטר. יפן היתה אז אימפריה קטנה ששלטה בין השאר על קוריאה. בתקופת טקאשי נעשה ניסיון לחזק את השלטון היפני בקוריאה בכלים אזרחיים ולא צבאיים, אם כי טקאשי לחלוטין לא ויתר על האימפריה.

בתקופת שלטונו של הארה טקאשי החל הציבור היפני ללחוץ מלמטה ליתר דמוקרטיזציה בממלכה המרובדת והמעמדית של יפן. הארה טקאשי התנגד לזכות בחירה אוניברסאלית, וזה ככל הנראה מה שהביא למותו.

חוץ מהתאריך אין הרבה קווי דימיון בין רצח הארה טקאשי ב-4 בנובמבר 1921 לבין רצח ראש ממשלת ישראל ב-4 בנובמבר 1995.
אכזבה גדולה לחובבי האנלוגיות ההיסטוריות. לראיה (מסוימת) הרצח ביפן אינו מוזכר בכלל בערך ההיסטוריה של יפן בויקיפדיה. לא יכול להיות מצב כזה בערך ההיסטוריה של ישראל, הכולל קישור לערך מיוחד אודות רצח רבין.

שתי הרציחות היו כמובן פוליטיות ושתיהן בוצעו ע”י אזרחים ימנים-לאומנים, מה שעשוי כמובן לקרוץ לאנלוגיסטים נמרצים, אבל בסופו של דבר כל רצח של פוליטיקאי על רקע פעילותו הפוליטית היא רצח פוליטי, כך שהמובן מאליו הוא בטח לא ארגומנט מוצק.
יש דעה רווחת כי הימין, ובמיוחד זה הלאומני, נוטה יותר להשתמש בטקטיקה של התנקשויות פוליטיות, אבל בכלל לא בטוח שיש סטטיסטיקה עולמית שמוכיחה את זה.
גם בישראל, בה על פניו זה נכון, יש עוד כמה זוויות לדיון. כלומר, אם הנושא הוא ‘דמוקרטיה’.

הקשר הנוסף של רצח רבין לארץ יפן הוא כמובן המיצובישי של אלכס גולדפרב.
יצחק רבין הצליח להעביר בפרלמנט את הסכם אוסלו ב’ בזכות תרגיל פוליטי שיצר לו רוב דחוק של 61 מול 59. מספר ימים לאחר ההצעה מונו שני הפרלמנטרים שעברו מצד לצד לתפקידי שרים, כולל רכב.
אמנם עפ”י החוק רוב של שניים מספיק היה כדי להעביר את ההחלטה בכנסת, אך ציבור גדול חש מרומה והתייחס למהלך של רבין כאל תרגיל אנטי-דמוקרטי.

החלק הזה של האירועים שהובילו לרצח יצחק רבין נשמט באופן קבוע מאירועי הזיכרון והמורשת.
זה לא הגיוני. כי אם רוצים למנף את רצח ראש ממשלה בישראל להעמקת תודעת הדמוקרטיה, לא יכול להיות שהתנהלות הפרלמנט והמערכת השלטונית לא יהיו באג’נדה.
לא רק האופוזיציה עשתה פאולים.

כל זה לא בא להמעיט ולו כזית מאחריותם לרצח של רבנים וכיוצ”ב, ובטח לא כדי להצדיק את מעשהו הבזוי של יגאל עמיר ימ”ש. המטרה היא להניע דיון על התמונה השלמה. אין דרך אחרת לנתח עניינים, להבריא מדינות ולבצר את הדמוקרטיה. פתרונות לא באים מהכחשה והדחקה, משהו ששני הצדדים – ימין ושמאל – צריכים להבין, להפנים וליישם. דחוף.

מי שמתעלם מן התמונה השלמה, ודאי בפרספקטיבה של ח”י שנים, ככל הנראה האינטרס שלו אינו דמוקרטיה.

מאמרים אחרונים

בני אהרון, נדב ואביהו - פרשת שמיני

פרשת שמיני – אל תתחכם

בפרשת 'שמיני' יש אירוע אכזרי, שמתחולל לאורך שני פסוקים. יש לא מעט פרשנויות להתרחשות הזאת, שהיא לחלוטין מצמררת. בואו נסתכל על זה מזווית פרקטית

קרא עוד »