איך ישראל יכולה לעזור לפליטים מסוריה?

פתאום נזכרו בשמאל הישראלי שיש מלחמה מטורפת בסוריה, ושוב ישראל צריכה לשלם את המחיר, ע"י פתיחת הגבולות לפליטים. מה קרה ומה באמת צריך לעשות?
קורבנות המלחמה בסוריה

הנשמות הטהורות ששתקו שנתיים ימים בשעה שאלפי ילדים סורים איבדו משפחה בית וחיים, התעוררו כעת לאחר בוא תמונות הזוועה מן המתקפה הכימית של כוחות אסד. פתאום תשומת הלב של צחי הנפש הללו מופנית לזוועה בסוריה, אחרי שנתיים של אלם.

יש לי תחושה כבדה שהסיבה שהיפיופים האלה התחברו פתאום לעניין היא כסף. כן, אחרי התמונות הכימיות גם דעת הקהל העולמית – יעני, אירופה ואמריקה – התחילה להקדיש קצת תשומת לב למה שקורה בסוריה, וזה אומר תקציבים. בקיצור, פרנסי הסמולניזמוס מריחים הזדמנות לדשן את המשכורות מנורבגיה ועל הדרך להוסיף עוד קצת שנאה לישראל.

הטריק החדש הוא קריאה לישראל לפתוח את גבולותיה לפליטים מסוריה. מכיוון שישראל לא יכולה להרשות לעצמה להכניס לתוכה את אויביה, הנשמות הטהורות ידאגו להשתמש בזה כנגדה במסגרת קמפיין הדה-לגיטימציה הנאציפיסטי שלהם.

אבל ישראל לא חייבת ליפול למלכודת התעמולה הזדונית הזאת. היא אפילו יכולה למנף אותה למהלך שיוציא את העוקץ מן הזדון.

הרעיון הוא שבמקום לפתוח את הגבולות, ישראל יכולה לקחת אחריות לכמות גדולה מאוד של פליטים סורים בתוך שטח סוריה.

ישראל תגדיר בתוך השטח הסורי הצמוד לרמת הגולן אזור שיאובטח ע"י צה"ל בו יוכלו פליטים סורים לקבל טיפול רפואי, מזון ומחסה. זה כולל הקמת בית חולים שדה, מרפאות, מטבחים, מחסני אספקה, אוהלים וכיוצ"ב.

ישראל תודיע על המהלך קבל עם ועולם, תוך הצהרה חד משמעית שאין בכוונה לשלוט בשטח אלא רק לספק הגנה לפליטים הסורים. זהו שטח סורי ללא ערעור. בבוא העת, לאחר שתשכח האש יפורקו המתקנים והאחריות לשטח ההצלה תועבר לשלטונות החוקיים של האזור.

עד אז, כל מי שינסה לפגוע בפליטים הסורים שיתקבצו שם, או בצוותים שבאו לעזור להם, או להפריע לסיוע ההומניטרי יושמד מיידית ללא שאלות מיותרות, בין אם מדובר בכוחות אסד או בכוחות המורדים.

יש לקוות כי האו"מ, מדינות אירופה וצפון אמריקה, ואולי מדינות נוספות, יתנו חסות למהלך ואף ייקחו בו חלק. עוד יותר יש לקוות כי הנשמות הטהורות בתוכנו יתנו את תמיכתם.

ישראל יכולה וצריכה לסייע לעם הסורי. זאת הדרך הנכונה ולא צריך לחכות לאף אחד.
אפשר להתחיל מחר.

מאמרים אחרונים

בני אהרון, נדב ואביהו - פרשת שמיני

פרשת שמיני – אל תתחכם

בפרשת 'שמיני' יש אירוע אכזרי, שמתחולל לאורך שני פסוקים. יש לא מעט פרשנויות להתרחשות הזאת, שהיא לחלוטין מצמררת. בואו נסתכל על זה מזווית פרקטית

קרא עוד »