הנאצים עלו לשלטון באופן דמוקרטי? לא ממש

ב-30 בינואר 1933 מינה הנשיא פון הינדנבורג את ראש האופוזיציה, אדולף היטלר, לקאנצלר עם סמכויות מורחבות. היטלר מעולם לא ניצח בבחירות דמוקרטיות.
אדולף היטלר בחלון משרד הקאנצלר בברלין, מייד אחרי שקיבל את המינוי לתפקיד מהנשיא פון הינדנבורג, 30 בינואר 1933. מקור

לאורך שנים משננים לכם שהיטלר והנאצים עלו לשלטון בגרמניה באופן דמוקרטי. אתם כמובן משלימים בראש את המסר, וחושבים על הגרמנים שהלכו לקלפי, בחרו בו והעלו אותו לשילטון. ובכן, זה לא מה שהיה.

היטלר מעולם לא ניצח בבחירות דמוקרטיות. אומר שנית, היטלר מ-ע-ו-ל-ם לא ניצח בבחירות דמוקרטיות. הוא מונה לתפקיד הקאנצלר בתכסיס פוליטי.

יותר מזה; בבחירות הדמוקרטיות האחרונות שהתקיימו ברפובליקת ויימאר, בנובמבר 1932, המפלגה הנאצית איבדה כ-4 מיליון קולות, וירדה מ-230 מושבים בפרלמנט ל-196. 3 חודשים אחר כך, ב-30 בינואר 1933, מינה הנשיא, פון הינדנבורג, את ראש האופוזיציה, אדולף היטלר, לקאנצלר – עם סמכויות מורחבות.

זה היה מהלך חוקי, אבל לא דמוקרטי.

תוך מספר שבועות היטלר ניצל את הסמכויות המורחבות ושינה את המצב החוקתי בגרמניה. תכלס, בדיוק בשביל זה נתנו לו את הסמכויות המורחבות האלה. הבחירות שהתקיימו במרץ 1933 כבר היו משחק אחר לגמרי, ולמעשה לא היו דמוקרטיות. היטלר, מעמדה של קאנצלר סמכותי, כמובן גרף רוב גדול.

בואו נרד לפרטים:

רפובליקת ויימאר התקיימה במשך 14 שנה, מחוזה הכניעה של גרמניה בוורסאי ועד אותו לילה בו מונה היטלר לקאנצלר. העם הגרמני היה שפוף, הכלכלה היתה בזבל, האבטלה עצומה, והממשלות הדמוקרטיות נפלו פעם אחר פעם.

שני גורמים הפעילו את הרחוב כנגד הממשלות השונות – הקומוניסטים והנאצים. אלה תוחזקו ע"י הסובייטים ואלה ע"י האליטות הגרמניות. בערך משנת 1930, האליטות שמימנו את המפלגה הנאצית ונתנו לה גב מוסרי ותקשורתי, החלו להפעיל לחץ על הנשיא הקשיש, פון הינדנבורג, לגמור עם הבלגן ולמנות את האיש אותו דחפו.

מדובר על האצולה הגרמנית, בעלי הון, אנשי אקדמיה, משפט, קצינים בדימוס, וכמובן תקשורת. כאמור, ב-30 בינואר 1933 זה הצליח להם.

את התהליכים האלה מנסים לטשטש בכך שאומרים, שהיטלר עלה לשילטון באופן דמוקרטי. מטרת הטשטוש היא לגרום לכם לחשוב שהנאציזם הוא תוצר של האספסוף ולא של האליטות.

לא העם הגרמני העלה את היטלר לשלטון, האליטות הגרמניות מינו אותו, ואחר כך העם הגרמני צעד אחריו בחדווה ובששון אל האופל.
הנאציזם לא צמח מלמטה, מהרחוב. הוא צנח מלמעלה, מהטרקלינים.

תזכרו את זה כשמדברים אתכם על תהליכים מסוכנים וכיוצ"ב; הילטר מעולם לא ניצח בבחירות דמוקרטיות. הוא מ-ו-נ-ה ע"י בעלי ענין, בתהליך חוקי אבל לא דמוקרטי.

רוב הישראלים בכלל לא יודעים את זה.

מאמרים אחרונים

בני אהרון, נדב ואביהו - פרשת שמיני

פרשת שמיני – אל תתחכם

בפרשת 'שמיני' יש אירוע אכזרי, שמתחולל לאורך שני פסוקים. יש לא מעט פרשנויות להתרחשות הזאת, שהיא לחלוטין מצמררת. בואו נסתכל על זה מזווית פרקטית

קרא עוד »