"ואל אישך תשוקתך", מה זה אומר באמת?

הפסוק "וְאֶל־אִישֵׁךְ֙ תְּשׁ֣וּקָתֵ֔ךְ וְה֖וּא יִמְשָׁל־בָּֽךְ" חולל צרות רבות לאורך שנים בגלל פרשנות פשט. אבל למה התעלמו מפסוק דומה פרק אחד אחרי?
ואל אישך תשוקתך - פרשת ויצא

הסיפור של יעקב, לאה ורחל – פרשת 'ויצא' – החזיר אותי לפרשת בראשית ולסיפור של חטא עץ הדעת, בו נאמר לחווה אמנו "וְאֶל־אִישֵׁךְ֙ תְּשׁ֣וּקָתֵ֔ךְ וְה֖וּא יִמְשָׁל־בָּֽךְ" (בראשית ג טז).

על פניו זהו פסוק בעייתי מאוד שחולל הרבה צרות לאורך הדורות.

היום, כשיש לי פרספקטיבה מסוימת על התמונה הכוללת, ברור לי לגמרי שלקחת את הפסוק הזה ברמת הפשט דה-לה-פשט – מה שעשו הרבה שוביניסטים הרבה שנים, ועכשיו עושות הפמיניסטיות – זהו סוג של חטא.
כי על פניו פרשנות הפשט היא נגד רוח הדברים.

ובאמת, אין שום צורך להגיע לסופר-דרש ולעומקים עצומים כדי להעלות על הדעת שמדובר "בענישה" שהיא בתחום הפסיכולוגיה הפנימית של האשה.

למה?
כי באותה פרשה, בדיוק פרק אחד אחרי (בראשית ד ז), אותו נוסח מופיע בהקשר של סיפור קין והבל, ושם מאוד ברור שהכוונה לעניינים של פסיכולוגיה של קין עם כוחות פנימיים בתוכו:
"הֲל֤וֹא אִם־תֵּיטִיב֙ שְׂאֵ֔ת וְאִם֙ לֹ֣א תֵיטִ֔יב לַפֶּ֖תַח חַטָּ֣את רֹבֵ֑ץ וְאֵלֶ֙יךָ֙ תְּשׁ֣וּקָת֔וֹ וְאַתָּ֖ה תִּמְשָׁל־בּֽוֹ".

עד היום, כמובן, לא ידעתי את העובדה הפשוטה והבסיסית הזאת.

מאמרים אחרונים

בני אהרון, נדב ואביהו - פרשת שמיני

פרשת שמיני – אל תתחכם

בפרשת 'שמיני' יש אירוע אכזרי, שמתחולל לאורך שני פסוקים. יש לא מעט פרשנויות להתרחשות הזאת, שהיא לחלוטין מצמררת. בואו נסתכל על זה מזווית פרקטית

קרא עוד »
אורחת גמלים - פרשת חיי שרה

פרשת חיי שרה – מה קרה לרבקה?

בשני עניינים משפחת אבינו הלכה נגד הזרם תוך שמירה על מנהגי הזמן והמקום: היחסים בין אברהם לעבדיו, והכבוד לחופש הבחירה של רבקה. אבל זה לא מה שמגניב בפרשת 'חיי שרה'

קרא עוד »