בוב דילן – סניור הוא לא שיר מחאה

'שיר מחאה' זו הגדרה כמעט אוטומטית כאשר מדובר ביצירתו של בוב דילן, אבל כתיבתו של דילן רבודה וכדאי לבחון את שירתו לא רק ברמת הפשט.
בוב דילן בהפועה
בוב דילן מבצע את השיר סניור, מתוך וידאו שהוסר מיו-טיוב

אלו הן שתי השורות פותחות את השיר ‘סניור’ (Senor) מהאלבום ‘סטריט ליגל’ (Street Legal) של בוב דילן, בתרגום חופשי לעברית:

סניור, סניור,
האם אתה יכול להגיד לי לאן פנינו מועדות,
לדרך מחוז לינקולן או לסוף העולם?

הפרשנות הפופולארית לפתיחה הזאת ולשיר כולו היא, שמדובר בכתב אזהרה מפני הליכה עיוורת אחרי מנהיגים ומפני נאמנות פנאטית לאידיאות מעורפלות, עם הצהרת תמיכה בשאלות קשות ונוקבות. עוד שיר מחאה מאת הסבא של שירת המחאה בעידן הרוק-נ-רול. למעשה, הסיווג הזה של שיר מחאה הוא כמעט אוטומטי כאשר מדובר בבוב דילן.

אבל דילן כותב שירה רבודה וברוב המקרים הוא לא אומר את הדברים ישר בפרצוף. לכן דילניסטים מיטיבי לכת נוהגים לחפור בו ולחפש משמעויות נוספות והקשרים אחרים.

המילה ‘סניור’ משמעותה בספרדית היא אדון, מה שמחזק את הפרשנות הפופולארית. אלא שיש לה עוד פירוש מאוד נפוץ בספרדית: סניור הוא האל, ת’י לורד. זה כבר מתחבר למנגינה (אחת האהובות עלי ביותר מהרפרטואר של דילן) ששואבת ממחוזות התפילה והפיוט. זה גם מתחבר לעובדה שבאותה תקופה בה נכתב השיר, דילן היה טרוד מאוד במחשבות דתיות ואף הפך לנוצרי.

השורה השנייה נתפסת עפ”י הפרשנות הפופולארית כמנעד האופציות, דרך החופש אותה מסמל לינקולן מול ארמגדון, קץ העולם, האסון האולטימטיבי.

אבל לינקולן קאונטי הוא לא דימוי אלא שם של עיר אמיתית בניו-מקסיקו, בה התרחשו האירועים האלימים עליהם מספר הסרט של סם פקינפה משנת 1973 פאט גארת' ובילי תי קיד.
בוב דילן גילם בסרט דמות של סכינאי רוצח בשם אליאס. בשיר ‘סניור’ יש עוד רמזים המתייחסים לסם פקינפה וליצירתו. בהוויה האמריקנית ‘לינקולן קאונטי’ היא סמל לכאוס והתפוררות החוק.

האלבום בו כלול השיר ‘סניור’ יצא לאור ב-1978. בדיסקוגרפיה של אלבומי האולפן של דילן הוא האלבום שאחרי ‘דיזייר’, שהביא את השפעתו הפוליטית של דילן לשיא, עם הבלדה ‘הוריקיין’, ואת הקריירה שלו לפסגה חדשה.

באותה תקופה הוא עבר גירושים כואבים מאשתו שרה, בכלל זה עימות משפטי בנושא הילדים. השיר ‘סניור’ שזור גם בדימויים בהם השתמש בעבר בהתייחס לאהובתו ואשתו שרה. יש האומרים כי בשיר הזה הוא חושף מתי ואיך הבין שזה נגמר.

זה שיר אישי מאוד, כמעט פרטי, באלבום אישי מאוד וכואב מאוד. שני האלבומים שבאו אחרי מכונים ‘אלבומי הנצרות של דילן’ והם כללו כמה שירי הגות שהקפיצו את ג’ון לנון.
דילן שר אתה חייב לשרת מישהו ולנון אמר לו שרת את עצמך.

סניור, המילים: http://goo.gl/TYKDRk

מאמרים אחרונים

בני אהרון, נדב ואביהו - פרשת שמיני

פרשת שמיני – אל תתחכם

בפרשת 'שמיני' יש אירוע אכזרי, שמתחולל לאורך שני פסוקים. יש לא מעט פרשנויות להתרחשות הזאת, שהיא לחלוטין מצמררת. בואו נסתכל על זה מזווית פרקטית

קרא עוד »