דמי חנוקה – פוסט ששורף לי

ביום החמישי למבצע 'עופרת יצוקה' פרסם הבלוגר והאקטיביסט הסמולני, יגאל שתיים, פוסט תוקפני נגד המבצע. זו היתה הפעם הראשונה בה נתקלתי בתופעה שלימים כיניתי 'סמולניזמוס'. הגבתי לו בפוסט משלי, פסקה אחרי פסקה. תוך שעה בערך נחסמתי אצלו. להלן הפוסט.
יגאל שתיים - בלוגר ואקטיביסט פרוגרסיבי
יגאל שתיים, אמן, בלוגר ואקטיביסט פרוגרסיבי מקור

2,203 צפיות ו-279 תגובות נרשמו לפוסט דמי חנוקה מאת יגאל שתיים עד כתיבת שורות התגובה. הגבתי לו לפי הסדר. לא יודע אם עניתי, אבל הגבתי. לא יכולתי שלא. לשיפוטכם.
הציטוט בשחור, תגובתי באדום.

⬇️

מישהו שוב מרח אותנו בשקר האומר ש’מלחמה תביא שלום’. היש אוקסימורון שדוף מזה? אולי “זיונים מהצד מחזקים את הזוגיות” העתיק ממנו, אך במעט.

דווקא יש אוקסימורון שדוף מזה: כניעה היא ניצחון.


חיילצ’יק אחד בקריה חיבר בשגגה היתולית את הגו’יסטיק של משחק הבאולינג אל מערכות סימוני הלייזר הטרום פצצתיים, והוריד מסדר של שוטרים. אחחח… איזה בינגו זה היה! כל ישראל התמלאה באגרופיםקפוצים וזעקות “יש” השמורות בדרך כלל לסלים של שלוש, בשניות הסיום במשחקים הגורליים של ‘מכבי’.

מזכיר לי בלוגר אחד שחיבר לא בשגגה חלומות באספמיא למציאות בניסיון להתאימה לדעותיו. לערימת הגופות הוא קרא מסיבת שלום. כולכם מוזמנים לרקוד על הגגות – יש די.ג’יי.


אבל הכי מוזרים – הם הפלסטינאים האלה. יורים עליהם מאה טונות של פצצות ממטוסים, מורידים להם את תחנת הטלוויזיה והם? עדיין לא נכנעים. להיפך – הם עוד יורים עלינו בחזרה! מגלים יחס מזלזל למאמצנו הכנים לביצוע מטס יום-עצמאות קצר ואסתטי, עם נחיתה מושלמת על המזרון, בסגנון דוז פואה.

הישראלים אפילו יותר מוזרים. כבר השמידו אותם פעם אחת והם לא הבינו את הרמז. יורים עליהם, דוקרים אותם, מתפוצצים בתוכם והם לא נכנעים. להיפך, הם נלחמים חזרה. לא מבינים שהם לא רצויים כאן או בכל מקום אחר. ומה אתם יודעים, הם אפילו שורדים ציניות שנונה מבפנים.


כבר ביום הראשון לתקיפת עזה חדלה קשקשת הניו-אייג’ ברשת, והepv vתמלא בפוסטים עם כותרות כמו ‘יש !!!’ ו’חלאס חמאס’ ושאר תופיני לשון מבריקים, מלאים בשמחה לאד וגילת נקם, שנאמר: “לא ישא פוסט אל פוסט חרב ולא ילמדו עוד קבלה”.

קשקשת הניו-אייג’ ברשת לגמרי לא חדלה אלא רק התגברה. אבל מה זה חשוב, העיקר שיש עוד הזדמנות להכללות נגד. מלאים בשמחה לאד וגילת נקם? נכון, ראיתי כמה פוסטים כאלה. איחס.דרך אגב, יש לך לינק לערך ‘היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל’ בוויקיפדיה?


יתרה מזו. בניגוד למתוכנן – נורו טילים מעזה אל מחוץ לרדיוס המוסכם. אל יבנה, אשקלון ואשדוד, כאילו לא הבינו שם את בסיס הרעיון, שאינו אלא: פסיביות מוחלטת לצד הכנת פיתות על מכסי מנוע של המרצדסים החדשים, עד שישתרר שקט מוחלט. רק אז, על מי ששרד לבקוע מבינות להריסות בידיים מורמות, בבקשת סליחה אבסולוטית.

בוא נסובב את זה 180 מעלות, אולי נראה את הצדק. אגב, חשבתי שלדעתך אלימות ותגובת נקם הן לא פתרון. כנראה שטעיתי.


בתחילה עוד קוראים לזה ‘מבצע’, כמו ‘מבצע הנחות’, או ‘מבצע התרמה’ מגישים שאילתה בצינורות המקובלים אל המחשב המיוחד הנותן שמות רנדומאליים למבצעים (מבית הייצור של יוצרי המחשב הנותן שמות בסדר אלפבתי לסופות טורנדו) – מחשב הנמצא במרתפי האקדמיה ללשון העברית, סמוך ל’בור’ שבקריה.

נו, ו… אהה, שנינות חסרת פואנטה. הבנתי. ואיזה מחשב לדעתך פלט את המונח ‘הישות הציונית’? (רציתי לשאול על ‘איטבח אל יהוד’ אבל זה שלוש מילים).


המחשב רוחש ומחרקק בעוד לצידו מתקיימת התפילה לנס המילולי-הסתברותי, המזכה תמיד בשם שתמיד מתאים לחג היהודי הנחוג בעיתוי המלחמה הספציפי. התפילות האלה תמיד עובדות, הנה, – יצא ‘עופרת יצוקה’, ובכך נמנעה מבוכה רבה, משם בלתי יאה כ’יציאת מצרים’, או ‘עת הזמיר’.

אני באמת חושב שהשם ‘נגמרה ההבלגה’ יותר מתאים מ’עופרת יצוקה’, אבל אני לא מבין במחשבים.


שלב א’ במלחמה הושלם.

כל הפוסטים משמאל ערוכים לשלב ב’?


כשהעניינים מתחילים להסתבך, כשמתחילים לוחות הזמנים להתארך, כשהמטרות המעורפלות של ה’מבצע’ (שהופך בהדרגה ל’מלחמה’) לא מושגות, כשהפלולה של ברק מאיימת לבצבץ מעל האפידרמיס, כשהטיק של ביבי קם לתחייה, כשכמה חיילים עולים על מוקש – מכניסים את כוחות השריון, הצלפים, המסתערבים והמתיוונות.

הגרסה העברית: כשהעניינים מתחילים להתסתבך, כשמתחילים לוחות הזמנים להתארך, כשהמטרות המעורפלות של “השלום” (שהופך בהדרגה ל’מלחמה’) לא מושגות… ואידך זיל גמור.


האוטוסטרדות של עזה מתאימות בול לטנקים של צבא ההגנה (שגם הוא, הופך ברבות השנים ל’צבא ההתקפה’), מתוכם יצאו שיריונרים יפי בלורית ותואר, בעזרת הפרח המבצבץ מהקנה ינקשו ברפרוף על דלתות הבתים – יחפשו מבוקשים עם קסאם על הידיים ויבקשו דמי חנוקה.

פרט לפואטיקה המרשימה, מה זה אומר? סליחה אם אינני מצליח לקרוא בין השורות, זה קשה עם דם בעיניים, אתה יודע.


עד אתמול הובלנו 300:0 על הפלסטינאים. אבל ממה שנראה כמו הנחלת תבוסה קולוסלית, השתנה מעט מאזן הכוחות וכעת אנו מובילים רק 350:5, תוצאה הרבה פחות עגולה, פחות אסתטית.

תוצאה הפוכה תהיה יותר אסתטית בעיניך?


פרשני הנומרולוגיה בקפה כבר יבארו את הסיבה.

פרשי הנומרולוגיה, התכוונת? מה שבטוח, יש לך יתרון על פני אלה שלא יודעים מה זה נומרולוגיה. גם זה סוג של עליונות אוירית.


המטרה צבאית ברורה. לא תאוות נקמה או חיפוש הקלה מול שק אגרוף עזתי רופס, כשהבחירות ממשמשות ובאות. מדובר כאן בבנק מטרות של חוט-שערה, שחלילה לא יתפרש אחרת. אם תעוף משפחה עזתית לאלף עזאזל, סימן שבחרה לנפוש בדיוק במקום הלא נכון, בעיתוי כה חסר מז”ל.

מטרה צבאית ברורה שנעלמה כנראה מעיניך – כאן


זה לא שיש כאן עבירה על אמנת ז’נבה הראשונה, השנייה, השלישית, או הרביעית, שישראל אינה חתומה על אף אחת מהן, להיפך. לפי הספר שלנו – הלא הוא ספר הספרים של דוקטור קתרוס – שתיית המים הסגולים הפכו אותנו לעם סגולה.

אני מניח שהיית מעדיף שנהפוך לשקופים.


שמות נוטים תמיד להיות הפוכים מהוויתם האמיתית, כפי ש’ענבי זעם’ הביא לצימוקי פחד, ‘שלום הגליל’ הפך למלחמת לבנון – כך תהפוך, ככל הנראה ‘עופרת יצוקה’ ל’גומי מחורבש’.

או שתהפוך ל’נקודת מפנה’, אולי ל’די לחמאס’ או אפילו ל’הפלסטינים הבינו’ – צריך להיות אופטימיים.יש מצב ל’גומי מחורבש’, אני רק מקווה שלא תצעק יש!!! אם זה מה שיקרה. נדמה לי ש’הציונים נדפקו’ הולם אותך.


העיתוי יותר מדי נפלא: חנוכה-כריסטמס / בוש-אובאמה / בחירות-סילבסטר / ביבי-ברק – מכדי לפספס. פוליטיקאים יוצאים מזה בסדר, לאחר שמנקה אותם הוועדה שקום תקום, וגם את שמה – יקבע המחשב הרנדומאלי.

אתה צריך להגיד תודה כי עכשיו יש לך על מה לכתוב. הרי על ההפגזות שקדמו למלחמה הזאת לא כתבת. האם צריך/כדאי/ראוי להקים ועדה שתבדוק גם את זה?


אה, ומשהו תמיד משתבש.

נכון. במקרה הנ”ל הדעה שלך השתבשה, לדעתי. אבל מה אני מבין, אני בכלל בעד שננצח. יעני, מכוחות הרשע.

מאמרים אחרונים