הזעזוע הגדול: הבחירות הראשונות אחרי רצח רבין

יותר מתוצאות הבחירות של 1977 ("המהפך") היו אלה תוצאות הבחירות של 1996, הראשונות אחרי רצח יצחק רבין, שזעזעו את 'השמאל', והבהירו להם שבקלפי, באופן דמוקרטי נקי, הם לא יצליחו לחזור לשלטון.
בחירות 1996

ב-29 במאי 1996, היום לפני 24 שנים, ניצח בנימין נתניהו את שמעון פרס בבחירות, בפער של כ-29,000 קולות.

אלו היו הבחירות הראשונות לאחר רצח רבין, והראשונות בהן ההצבעה היתה בשני פתקים, אחד לראשות ממשלה ואחד לפרלמנט (ב-2003 חזרנו לשיטה הישנה של פתק אחד הקיימת גם היום).
עפ"י כל הסקרים והתחזיות שמעון פרס, ראש הממשלה בפועל, היה צפוי לנצח בפער גדול.

לא רבים זוכרים, אבל המועד המקורי של הבחירות היה 29 באוקטובר 1996.
ב-3 בפברואר 1996, רק 3 חודשים אחרי רצח רבין, הודיע ראש הממשלה, שמעון פרס, על הקדמת הבחירות מ-29 באוקטובר ל-29 במאי – 7 חודשים אחרי הרצח.
המהלך בוצע מתוך רצון לנצל את הזעזוע מהרצח, שיצר לשמעון פרס יתרון עצום בדעת הקהל (סקרים), והציב אותו כמועמד לניצחון ודאי ומוחץ.

במבט לאחור אני חושב שהזעזוע של תוצאות הבחירות ב-1996 היה גדול יותר מזה של "המהפך" ב-1977. באותו לילה, להערכתי, נפלה "בחוגים המסוימים" ההחלטה שאי אפשר יותר לסמוך על העם, והחל פרויקט חיסול הדמוקרטיה, שמגיע לשיאו בימים אלה.

עד אז הם עבדו בדרכים של שכנוע. מאז הם החלו לפתח, בתהליך מתמשך, את החלופה של אוליגרכיה – העברת הכוח מנבחרי העם לאליטה של משפטנים ופקידים.
המטרה היא לא שליטה במדינת היהודים, אלא חיסולו של הקונספט הזה. אסטרטגיית האוליגרכיה היא אמצעי להשגת המטרה.

אני כמובן לא יכול לכתוב כאן את כל פרטי האג'נדה והתהליכים. זה גדול עלי. למי שרוצה באמת לחפור כדי להבין, יש היום כמה מקורות יותר איכותיים ממני. אני ממליץ לכל אחד ואחת להשקיע בהם זמן.

נקודת התחלה מצויינת להבנת המציאות הפוליטית העכשווית היא ד"ר גדי טאוב:

מאמרים אחרונים

בני אהרון, נדב ואביהו - פרשת שמיני

פרשת שמיני – אל תתחכם

בפרשת 'שמיני' יש אירוע אכזרי, שמתחולל לאורך שני פסוקים. יש לא מעט פרשנויות להתרחשות הזאת, שהיא לחלוטין מצמררת. בואו נסתכל על זה מזווית פרקטית

קרא עוד »